Standart Bir Espresso Yapmanın Püf Noktaları

detayRestaurantlarımızda içecek hazırlama bölümünde yaptığımız içeceklerin çoğu espresso kullanılarak yapılır. Kahvemiz ve diğer içeceklerimizin kaliteli olması için espressomuzun hatasız ve standartlara uyması lazım.
Öncelikle standart bir espressonun, kullandığımız malzemeler ve makinaların kalitesi sayesinde çok daha iyi olacağını bilmemiz lazım.
Bu, öğütücüden (grinder) başlar, tamper ile devamı gelir en son espresso makinası ile sonlanır.
kahve değirmeni
Kahve öğütücünüz ne kadar üst segment olursa, kahve mikronları birbiri ile aynı olacak ve kahveniz akarken bazen yoğunlaşıp seyrekleşmeyecek. Daha sonra tampleme işlemi, yani kaşığımıza (porta filtremize) koyduğumuz kahveyi sıkıştırma (tepleme) işlemi. Bunu da demir tamper kullanmanızı tavsiye ederim . Pilastik temper kullanmamak lazım. Çünkü metal ile daha doğru sonuçlar alınıyor.
Tamperimiz ile kahvemize uygulayacağımız yaklaşık 15 kg basınç ile templedikten sonra kahve makinamızın grup kafalarını temizlemek için flaşlama dediğimiz işlem, yani suyu boşa akıtılması lazım. 1-2 saniye kadar. Sonra porta filtremizi makinamıza yerleştirip iyice sıkıştırıyoruz. Ve hemen düğmemize basarak işlemi başlatıyoruz. Ve kahve makinası p bar basınçla kahveye sıcak su basacak. Bu zaman zarfında aynı esnada kronometremizinde düğmesine basıyoruz. Standart bir espresso yapabilmemiz için süre önemli. 24 ila 30 saniye arasında 30-32 ml espresso almamız gerekiyor. Şayet bu unsurlara uyuyorsa o zaman kahvemiz kusursuz bir espressodur.
espresso makinesi
Ama yürmidört saniyeden önce akmışsa otuz ml espressomuz, doğru demlenmedi demektir. Yavan bir tat alırız. otuz saniyeden daha sonra olmuşsa bu kez acı bir tat alırız. Bunların çeşitli nedenleri vardır.
24 saniyeden daha erken dolduysa
• Templeme işlemini doğru yapamadık demektir.
• Espresso makinamızın basıncı yüksektir.
• Ya da değirmenimiz çok kalın website öğütüyordur.

30 saniyeden daha geç dolduysa
• Templeme işlemini doğru yapamadık demektir.
• Espresso makinamızın basıncı düşüktür.
• Ya da değirmenimiz çok ince öğütüyordur.
Sorunları Çözme
Öncelikle espresso makinamızın 9 bar basınç uyguladığından emin olun. Eğer 9 bar basınçtan az veya çok basınç uyguluyorsa, teknik servisten destek isteyin. Basınçtan emin olduktan sonra düzgün sıkıştırma çok önemli. 15 kg basınç uygulayacak şekilde elinizi alıştırın. Bu işlemden de şüpheniz yoksa grinder ayarı yaparak doğru akışı sağlayabilirsiniz.
Eğer grinder kahveyi kalın öğütüyorsa, inceltip bütün adımları baştan süre tutarak tekrar yapın. Standardı tutturana kadar. Değirmen markasına ve çeşidine göre ayar yerleri değişebilir.
Eğer değirmeniniz ince öğütüyorsa da ayar yerinden düzeltin. Bu ayarları denemekten çekinmeyin bir barista’nın bilmesi gereken unsurların en başında gelir. Çünkü çekirdek değişikliği olsun hava şartları olsun değirmen ayarını ara ara ayarlamak lazım.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *